"دپارتمان زبان انگلیسی"
هدف از آموزش زبان خارجی در مقطع پیش از دبستان :

به طور کلی هدف از آموزش در این گروه سنی پرورش استعدادهای همه جانبه کودک و فراگیری مهارت های لازم و بکارگیری این مهارت ها در جهت صحیح می باشد. در این راستا آموزش یک یا دو زبان خارجی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
متخصصین آموزش کودک بر این عقیده اند که فراگیری زبان دوم و سوم علاوه بر اینکه کودک را در برقراری ارتباط بهتر یاری می کند بلکه در برنامه های آموزشی او در مقاطع دبستان تا پایان دانشگاه نیز بسیار موثر است و درک عمیق تری از فرهنگ خود و زبانی که آموزش می بینید به او می دهد. آموختن زبان دوم کودک را در حل مسائل پیچیده و خلاقیت، تبحر بیشتری می بخشد و در این میان کودکی که توانایی فراگیری بیش از یک زبان خارجی را دارا باشد از هوش بیشتری برخوردار است و توانایی های ذهنی و قوه درک او افزایش می یابد. ضمن اینکه چنین کودکی در بزرگسالی در رقابت های شغلی برای کسب مشاغل بهتر و برقراری ارتباط های بین المللی موفق تر خواهند بود.
چه سنی برای آموختن زبان خارجی مناسب است؟
بررسی ها و آمار نشان می دهند که هر چه کودک زودتر با زبان دوم آشنا شود شانس بیشتری برای کسب مهارت های تکلم و لهجه مانند بومیان آن زبان را خواهد داشت.
به نظر زبان شناسان کودک نه تنها می تواند همزمان با فراگیری زبان مادری یک زبان خارجی را نیز فرا گیرد بلکه قادر است زبان های دیگر را هم به طور جداگانه بیاموزد. (به استثنای کودکانی که دچار تاخیر در زبان و گفتارند.) به عقیده این متخصصین بهترین زمان برای یادگیری زبان خارجی از ابتدای تولد تا قبل از 7 تا 8 سالگی است. برخلاف تصور عده ای، این امر نه تنها کودک را از آموختن زبان مادری باز نمی دارد بلکه به پیشرفت او کمک شایانی می کند زیرا بکارگیری ذهن کودک در استفاده از ترجمه ها و معانی کلمات و ساختار جملات می تواند عاملی باشد تا او زبان مادری اش را نیز بهتر فرا گیرد.

(1)شیوه آکادمی کاج در آموزش زبان به کودکان:

آموزش در این آکادمی بر اساس روش گفتاری – شنیداری، تمرین و تکرار، جانشین سازی چندگانه، پرسش و پاسخ و تکمیل مکالمه می باشد. عامل موفقیت ما در این امر مهم رعایت نکات زیر است:
 استفاده از متخصصین علاقه مند و آگاه به آموزش مناسب
 استفاده از کتاب ها و وسایل کمک آموزشی مناسب
تنظیم یک برنامه مدون آموزشی توسط افراد متخصص و با تجربه ای بیش از 25 سال کار با کودک، طبق آخرین روش های موفق و با تکیه بر توانایی ها، خصوصیات، علایق و استعدادهای کودک در هر کدام از مقاطع سنی پیش از دبستان.
لازم به ذکر است که این کار قبل از هر چیز با یک غربالگری صحیح انجام خواهد گرفت تا بروز و تشدید مشکلات در کودکانی که تاخیر گفتاری یا زبانی دارند جلوگیری شود.

نقش والدین در آموزش زبان به کودکان:

با توجه به اهمیت زبان دوم و گاهی بیشتر، والدین می توانند با تشویق کودک به یادگیری و حمایت از او علاقه اش را به این امر افزایش داده و نشان دهد که توانایی فرزندانشان در صحبت کردن به زبانی دیگر برایشان ارزشمند است. ضروری است که آموزش، تنها منحصر به موسسه یا مرکز پیش دبستانی نباشد و لازم است که والدین در منزل نیز کتاب و فیلم و شعرهایی به آن زبان در اختیار کودک قرار دهند و خود در کنار او با علاقه و اشتیاق در استفاده از این منابع همراهی اش کنند.
بر همگان آشکار است که امروزه نخست زبان انگلیسی و سپس زبان های دیگری چون فرانسه، اسپانیایی، آلمانی و غیره به عنوان مهم ترین وسیله ارتباطی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند و انسان ها در هر جای این کره خاکی با دانستن یکی از این زبان ها یا بیشتر می توانند افکار و نظریات خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و از منابع خارجی استفاده کنند و از اخبار علمی و فنی و... در هر نقطه ای از دنیا بهره گیرند. پس با انتخاب و همراهی مناسب، کودکانمان را از همین امروز به یادگیری زبان دوم و حتی بیشتر تشویق و یاری کنیم تا آینده ای روشنتر و پربارتر داشته باشند.

کلمات کلیدی: زبان انگلیسی، آموزش زبان، کودکان، مرکز پیش دبستانی، مهد کودک، دپارتمان زبان

(2)